كلمات آرام بخش

از چیزی نگرانی؟ بگو:
حسبی الله لا اله الا هو علیه توکلت وهو رب العرش العظیم

گرفته میشی بگو:
لااله الا الله ولا حول ولا قوه الا بالله

ناراحتی؟ همیشه بگو:
إنما أشکو بثی وحزنی لله

درزندگیت موفق نیستی؟ بگو:
و ما توفیقی إلا بالله علیه توکلت وإلیه أُنیب

خوشحال نیستی؟ همیشه بگو:
حسبی الله ونعم الوکیل

ازدنیاخسته ای؟ بگو:
اللهم اجعل همی الاخره

نمازهایت را به موقع ومداوم نمیخوانی؟ همیشه بگو:
اللهم اجعلنی مقیم الصلاه ومن ذریتی

میخواهی ازدواج کنی؟ بگو:
ربی لاتذرنی فردا وانت خیرالوارثین

تنهایی؟ همیشه بگو:
ربی هب لی من لدنک سلطانا نصیرا

خوشحالی؟ همیشه بگو:

الحمدلله حمدا کثیرا

درکارهایت سختی میبینی؟ بگو:

اللهم یسرلی اموری واشرح لی صدری

دوست داری آرزویت برآورده شود؟همیشه بگو:
استغفرالله واتوب الیه

 

برگفته از وبلاگ کفشدوزک


ادامه مطلب
[ دوشنبه هجدهم اسفند 1393 ] [ 10:13 ] [ سادات موسوی ]

خواهران ارازل

دود قلیان خواهران اراذل کمتر از برادران لات سبیل در رفته نیست

امروزه دود قلیان این خواهران اراذل و اوباش کمتر از دود قلیان برادران لات سبیل در رفته نیست. دعوا طلبی، خشونت و قساوت قلبی ایشان هم وقتی پایش بیفتد حیرت انگیز است و ...
اما عجیب است که با اینهمه آزادی که دارند هیچ گاه به اندازه یک دختر روستایی که در سنین پایین، طبق رسم و سنت جامعه خود ازدواج می کند و سرگرم بچه داری و خانه داری می شود، خوشبخت و آرام نیستند.خنده های بلند و چهره غرق به آرایش و تیپهای عجیب و غریبشان دیگر آنقدرها فریبنده نیست که بتواند تشویش خاطر ،افسردگی و احساس بدبختی اینها را پنهان کند.

این اوباش و اراذل لطیف و عجیب الظاهر، از دنیای مردها، خشونت و بی پروایی در ابتذال را گرفته اند و از دنیای زنانه خودشان هم تنها طنازی و جلوه گری را حفظ کرده اند. در حقیقت نه نجابت، عاطفه و لطافتهای اخلاقی زنان را دارند که یک مرد را برای یک عمر نسبت به خود متعهد و دلسوز در نقش همسری نگه دارند و نه استغناء و قدرت مردها را دارند که به توجه، حمایت و رسیدگی جنس مخالف نیاز نداشته باشند. اینها هم از زنان کمترند و هم از مردها که همیشه سعی در رقابت با آنها را دارند عقب مانده اند.
اغلب مردهایی که با این دسته از خواهران اوباش و اراذل وقت خود را به تفریح سپری می کنند، اگر (با وجود اینهمه بدبینی که از رفتار همین زنان نسبت به کل زنان پیدا کرده اند)حاضر شوند تن به ازدواج دهند دنبال زنی نجیب از طایفه ی زنان عفیف و دست نخورده اند. زیرا مردها بیشتر از آنکه شیفته طنازیهای زنانه باشند شیفته رقت قلب و لطافتهای اخلاقی زنانند که برایشان آرامش به ارمغان بیاورد و طعم خوش سرپرستی و دلسوزی و شفقت برای خانواده را به آنها بچشاند.


اما این دردسرها وقتی پیدا شد که برای احیای حقوق زنان، حمایتها و مراقبتها را کم کردیم و به جای سرمه کشیدن در چشمشان کورشان کردیم. مادرهایی که دخترانشان را اینگونه تربیت کردند به خیال خود آنها را برای آزاد بودن و رهایی از زیر ظلم مردان مجهز به قوای لازم می کنند حال آنکه هنرهای لازم برای شاد و خوشبخت زیستن را از آنها دریغ کردند و تنها از دنیای مردها بدبختی هایشان را به زندگی دختران خود اضافه کردند نه توانمندیها و استعدادهایشان را، چرا که این چیزها انتقال دادنی نبود.


موضوعات مرتبط: اجتماعي

ادامه مطلب


ادامه مطلب
[ دوشنبه هجدهم اسفند 1393 ] [ 10:10 ] [ سادات موسوی ]

منتظر واقعي

 به‌راستي منتظر واقعي کيست؟...
منتظر واقعي، کسي است که به امامش معرفت داشته باشد؛ يعني اعتقاد به ولايت و معرفت به شخصيت او. اعتقاد به ولايت، تعهد و پيماني است که جز با اطاعت کامل نمي‌شود. کسي منتظر واقعي است که علاوه بر خودسازي به ديگرسازي نيز بپردازد، تا از اين طريق، زمينه‌هاي ظهور آن حضرت را فراهم سازد.


موضوعات مرتبط: مهدويت

[ دوشنبه هجدهم اسفند 1393 ] [ 10:7 ] [ سادات موسوی ]

پاكدامني

حضرت یوسف

 

ـ بسم الله الرحمن الرحیم

یکی از پیامبران جلیل القدری که نام مبارک او در قرآن مجید بیان حضرت یوسف (علیه السلام) است. یکی از ویژگی‌های بسیار معروف و مشهور این پیامبر الهی، زیبایی خاصی بود که ایشان از آن برخوردار بودند، ولی ازآنجایی که خدای متعال در قرآن مجید شاخصهای زیبایی از فضائل و کمالات اخلاقی ایشان را مورد اشاره و بیان قرآن داده سزاوار است به زوایای دیگر فضائل و کمالات این پیامبر جلیل الشان دقت شود. «لَقَدْ كانَ في‏ يُوسُفَ وَ إِخْوَتِهِ آياتٌ لِلسَّائِلينَ؛ [یوسف/7] به راستى در [سرگذشت‏] يوسف و برادرانش براى پُرسندگان عبرتهاست.»

گوهر پاکدامنی و حیا

یکی ازمهمترین و زیباترین ویژگی های اخلاقی این پیامبر الهی، گوهر ارزشمند حیا و پاکدامنی است؛‌ شاخص ارزشمندی که حلقه گمشده بسیاری از زندگی‌های امروزی به شمار می‌آید در واقع این پیامبر الهی با داشتن این ویژگی بهترین اسوه و الگوی برای جویندگان پاکدامنی و حیا هستند.

خداوند متعال در خصوص حیا و پاکدامنی حضرت یوسف (علیه السلام) می‌فرماید: «وَ راوَدَتْهُ الَّتي‏ هُوَ في‏ بَيْتِها عَنْ نَفْسِهِ وَ غَلَّقَتِ الْأَبْوابَ وَ قالَتْ هَيْتَ لَكَ قالَ مَعاذَ اللَّهِ إِنَّهُ رَبِّي أَحْسَنَ مَثْوايَ إِنَّهُ لا يُفْلِحُ الظَّالِمُونَ؛ [یوسف/23] و آن [بانو] كه وى در خانه‏اش بود خواست از او كام گيرد، و درها را [پياپى‏] چفت كرد و گفت: «بيا كه از آنِ توام!» [يوسف‏] گفت: «پناه بر خدا، او آقاى من است. به من جاى نيكو داده است. قطعاً ستمكاران رستگار نمى‌‏شوند.»

اخلاص و زندگی توحیدی

از جمله زیباترین خصوصیات و ویژگی‌هایی که اولیای الهی از آن برخوردار بوده‌اند زندگی توحیدی و توجه به خدای متعال درهمه ی امور و خالص کردن کارها برای خدای متعال است. اکسیر بسیار زیبایی که روح زندگی الهی را به دنبال دارد و سعادت دنیایی و اخروی را به ارمغان می‌آورد. در این خصوص خدای متعال حضرت یوسف(علیه السلام) را این چنین معرفی می‌فرماید:

«وَ لَقَدْ هَمَّتْ بِهِ وَ هَمَّ بِها لَوْ لا أَنْ رَأى‏ بُرْهانَ رَبِّهِ كَذلِكَ لِنَصْرِفَ عَنْهُ السُّوءَ وَ الْفَحْشاءَ إِنَّهُ مِنْ عِبادِنَا الْمُخْلَصينَ؛ [یوسف/24] و در حقيقت [آن زن‏] آهنگ وى كرد، و [يوسف نيز] اگر برهان پروردگارش را نديده بود، آهنگ او مى‏‌كرد. چنين [كرديم‏] تا بدى و زشتكارى را از او بازگردانيم، چرا كه او از بندگان مخلص ما بود.»

تواضع وفروتنی در برابر والدین

از جمله مهمترین فرامین الهی که در آیات متعددی خدای متعال آن را مورد تأکید قرار داده، توجه و اهتمام به تکریم والدین است. این موضوع در فرهنگ قرآن تا به جایی مورد توجه و اهمیت است که در مواردی خدای متعال بعد از امر به توحید و یگانه پرستی احترام به والدین را مورد سفارش قرار می‌دهد. در سوره مبارکه یوسف نیز خدای متعال به گونه‌ای زیبا تکریم والدین را از جمله ویژگیهای ایشان برمی‌شمارد.« وَ رَفَعَ أَبَوَيْهِ عَلَى الْعَرْشِ؛[یوسف/100] و پدر و مادر خود را بر تخت نشاند».

عفو و بخشش

از جمله مؤلفه‌های ارزشمند اخلاقی که در فرهنگ اسلام گویای مهرورزی و نوع دوستی است، سفارش و تأکید بر عفو و گذشت و پرهیز از انتقام جویی و کینه ورزی در زندگی است. درمنابع اسلامی به وفور با این مطلب برخورد می‌کنیم که زیبایی عفو وگذشت بهتر از لذت انتقام جوی است. برای نمونه در زندگی حضرت ابراهیم (علیه‌السلام) که خدای متعال ایشان را از جمله شخصیت های قرآنی قابل تبعیت معرفی فرموده است و به زیبایی می‌توان این مؤلفه زیبا را مشاهده کرد. برای نمونه آن زمانی که برادران یوسف (علیه‌السلام) از کرده خود پشیمان شده وعذر خواه خدمت برادر رسیدن حضرت یوسف (علیه‌السلام) ایشان با آغوشی باز از آنها استقبال نمودند:« قَالَ لاَ تَثْرَيبَ عَلَيْكُمُ الْيَوْمَ يَغْفِرُ اللّهُ لَكُمْ وَهُوَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ؛ [يوسف /92] گفت: امروز شما را سرزنش نبايد کرد، خدا شما را می‌بخشايد که او، مهربان‌ترين مهربانان است.»

افتخار مهمان نوازی

یکی از سفارشات اخلاقی و مورد تأکید فرهنگ اسلام توجه به مهمان و تکریم او می‌باشد. توصیه به مهمان نوازی خود گویای نوع دوستی درفرهنگ اسلامی است. خدای متعال در این آیه به زیبایی مؤلفه مهمان نوازی و میزبانی را در خصوص حضرت یوسف(علیه‌السلام) این چنین بیان می‌فرماید: «وَ لَمَّا جَهَّزَهُمْ بِجَهازِهِمْ قالَ ائْتُوني‏ بِأَخٍ لَكُمْ مِنْ أَبيكُمْ أَ لا تَرَوْنَ أَنِّي أُوفِي الْكَيْلَ وَ أَنَا خَيْرُ الْمُنْزِلينَ؛[یوسف/59] و چون آنان را به خوار و بارشان مجهّز كرد، گفت: «برادر پدرى خود را نزد من آوريد. مگر نمى‏بينيد كه من پيمانه را تمام مى‏دهم و من بهترين ميزبانانم؟»

در اهمیت و ضرورت مهمان نوازی از رسول اکرم (صلی الله علیه واله و سلم) این چنین بیان شده است: «كُلُّ بيتٍ لا يَدخُلُ فيهِ الضَّيفُ لا تَدخُلُهُ المَلائكةُ؛[1] به هر خانه اى كه مهمان به آن وارد نشود، فرشتگان وارد نمى‌شوند.»

اعتماد به خدا و عدم اعتماد به نفس

ازجمله زیباترین درسهای اخلاقی که در زندگانی حضرت یوسف می توان به آن اشاره کرد توجه ایشان به نفس و اغواهای گمراه کننده آن و استعانت گرفتن از خدای متعال درمقابله با شیطان و نفس است. درس بسیار بزرگی که اگر مورد توجه و اهمیت قرار گیرد بسیاری از رفتارهای غیر اخلاقی را می‌توان از زندگی فردی و اجتماعی خود حذف نمود. خداوند متعال از زبان حضرت یوسف (علیه السلام)می‌فرماید: «وَما أُبَرِّئُ نَفْسي‏ إِنَّ النَّفْسَ لَأَمَّارَةٌ بِالسُّوءِ إِلاَّ ما رَحِمَ رَبِّي إِنَّ رَبِّي غَفُورٌ رَحيمٌ؛ [یوسف/53] و من نفس خود را تبرئه نمى‏‌كنم، چرا كه نفس قطعاً به بدى امر مى‏‌كند، مگر كسى را كه خدا رحم كند، زيرا پروردگار من آمرزنده مهربان است.»

نکته‌ها و پیام‌ها

1-احترام به والدین از جمله دستورات مهم الهی است که خداوند متعال در آیات متعددی به اهمیت و ضرورت آن اشاره فرموده است.
2- عفو و گذشت از جمله مصادیق مهرورزی و نوع دوستی است که در فرهنگ اسلامی به آن توجه خاص شده است.
3-غافل شدن از نفس و اغواهای شیطانی آن می‌تواند موجب ضلالت و نگون بختی افراد شود.

________________________

[1]. جامع الأخبار: ص ٣٧٨/ح١٠٥٨ .

[ جمعه پانزدهم اسفند 1393 ] [ 20:52 ] [ سادات موسوی ]

همسر خوب

قدردانی از همسر

چکیده: از راه های جبران نیکی و خدمات صاحبان فضیلت، سپاسگزاری زبانی است، پیامبر اکرم (صلی الله و آله وسلم) این درس را به پیروان خود داده است.
دسته گل ـ داستان :

 پیامبر اکرم (صلی الله و آله) در بین همسران خود بیش از همه از خدیجه (سلام الله علیها) یاد می کردند. حتی اگر گوسفندی ذبح می کردند، ابتدا سهم دوستان خدیجه را جدا می کردند. این امر باعث شده بود برخی از همسران پیامبر(صلی الله و آله) نسبت به خدیجه حسادت کنند. به گونه ای که روزی وقتی حضرت رسول دوباره از خدیجه به نیکی یاد می کنند؛ یکی از همسران پیامبر تحمل نداشته و زبان به اعتراض می گشایند و می گویند: ای رسول خدا خدیجه پیرزنی بیش نبوده است و خدا بهتر از او برای شما نصیب کرده است. در این هنگام آثار غضب در چهره پیامبر اکرم (صلی الله و آله) هویدا شد و فرمودند:« هرگز خدا بهتر از خدیجه نصیب من نکرده است، زیرا خدیجه زمانی با من همراه شد و ثروت خود را در اختیار من قرار داد که دیگران کافر بودند و مرا قبول نداشتند. خداوند از او برای من فرزندانی نصیب کرد که از دیگر همسرانم نصیب نکرده است.»[1]

آری خدیجه نخستین زنی بود که به پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) ایمان آورد و با تمام ثروت خود تا آخریت لحظات عمرش در راه آیین اسلام فداکاری کرد و به دلیل این همه فضیلت بود که پیامبراکرم ( صلی الله علیه و آله) همیشه به او عشق می ورزید و از او به خوبی یاد می کرد.

...............................................................................

پی نوشت:

1.بحار الانوار ، ج16 ص12.

[ چهارشنبه سیزدهم اسفند 1393 ] [ 21:30 ] [ سادات موسوی ]